Berlin 1 Mayis Cagrisi

Her yerdeyiz

Deutsch | English

Hände weg vom Wedding, sınıf mücadelesi bloğu ve Radikal Sol Berlin’in ortak açıklaması

1 Mayis Isci Bayraminda dünyanın her tarafından işçiler sömürüye ve baskıya karşı yürüyor. Hotdogların, biraların ve sosyal uzlaşmanın ötesinde Berlin’de isyancı bir gelenek de mevcut. Wedding’de Walpurgisnachtta olsun, sendikaların eyleminin sınıf mücadelesi bloğunda olsun, ya da devrimci 1 Mayıs eylemlerinde olsun: Örgütlüyüz, dayanışma içindeyiz, antikapitalistiz ve her yerdeyiz!

Radikal sol olarak 1 mayıs’ta sokaklarda hep birlikte ortak amaçlarımızı haykırıyoruz. Farklı yöntemlere sahip olsak da bu amaçlara ancak birleşerek ulaşabileceğimizi biliyoruz. Şehirlerimizde ve iş yerlerimizde olan mücadeleleri destekliyoruz
1 Mayıs bizim kapitalizme, savaşlara ve sözde krizlere karşı sokaklarda öfkemizi haykırdığımız gün. Aynı zamanda İstanbul’daki, Rojava’daki, Atina’daki yoldaşlarımızla aynı anda yürüdüğümüz gün. Farklı ve daha iyi bir dünya inancına olan ortak arzumuz bizi birleştiriyor.

Herkesin şehrin üzerinde etkisi farklı olsa da, Berlin her gün biraz daha değişiyor ve iyi yönde olduğu söylenemez. Birçok sorunun yanında yaşam alanlarımızdan ve şehrin kendisinden yalnızca bir avuç insan büyük rant elde ediyor. Kiralar yükseliyor, ceplerimiz boş. Evinin kirasını ödeyemeyenler zorla yer değiştirmeye zorlanıyor ya da zorla kapının önüne koyuluyor.

Sorunlara karşı mücadele etmek isteyenlerimiz örgütlenmeli. Arkadaşlarıyla, komşularıyla, iş arkadaşlarıyla birlikte örgütlenerek hareket etmeli. Direnişimizin bizi bir araya getirecek ve karşı bir güç oluşturabilecek fiziksel bir alana ihtiyacı var. Tartışmalar yürütebileceğimiz, birlikte çalışabileceğimiz, birlikte kutlayabileceğimiz ve birlikte mücadele edeceğimiz bir sosyal merkeze ihtiyacımız var.

Hediye kabul etmiyoruz. Yalnızca birlikte, dayanışma içinde şimdiki düzenin yaslandığı dayanakları sallayabiliriz.

Kısaca, devrimci 1 mayıs’ı selamlıyoruz!

Şehri geri alacağız, zaten bize ait olan bir şeyi geri almış olacağız.

 

Berlin 1 Mayis Cagrisi:

Her yerdeyiz ve her seyi istiyoruz!

Bu yıl da 1 Mayıs’ta, her 1 Mayıs’ta olduğu gibi sokakları dolduracağız. İstediğimiz çok şey var. İstediklerimiz, yani sahip oldukları, hergün bizden çaldıklarıdır. Her şeyi istiyoruz. 

Sunu artik anlamamiz gerekiyor, sınıf mücadelesi ya da sömürü hakim sınıflar yalnızca kötü kalpli insanlar olduklarından gerçekleşiyor değil. Bugün ömümüzde duran en büyük sorunun bu sistemin kendisi oldugunu biliyoruz. Sürekli daha fazla kar elde etmeye ve rekabete dayalı bu sistem giderek artan sömürünün en büyük sebebidir. Şirketler birbirleriyle yarışmak, kar oranlarını artırmak, sahip oldukları ekonomik gücü elde tutmak ve pazarda daha genis yer tutmak istedikleri için sömürerek semirmeye devam ediyorlar. Nüfusun yalnızca yüzde birini oluşturdukları halde tüm dünya kaynaklarının yarisini elinde tutanların yol açtığı ekonomik kriz yine kemer sıkma politikalarıyla bizim ve diğer kardeşlerimizin üzerine yükleniyor. Bugün Avrupa ve ABD'nin en büyük pazarlarindan biri olan silah ticaretinin bir parcasini olusturdugu agresif dis politikalarin magduru olan milyonlarca insan kacmak istediklerinde yüzlerine kapilar kapatiliyor. Yalnizca 1 ayda 1000 kisiye yakin insan denizlerde boguluyor ve politikacilardan duydugumuz sey hep ayni: "Yapacak bir sey yok!"

Evet, onlarin bizim icin yapacak bir seyi yok, bunu onlardan daha iyi biz biliyoruz. Asil bizim yapacak cok isimiz var. Bugün bizlerin, yani %99'un, giderek artan bu sömürü düzenini değiştirmek için gereken güce sahip olmadigi doğru degil. Hala her yerdeyiz, hala %99'uz, ve hala yüzde biri daha da zengin etmek ugruna calismaya, istemedigimiz ya da sagligimiz icin zararli olan isleri yapmaya, ömür boyu borc ödemeye ya da yasadigimiz yerleri terk etmeye zorlaniyoruz.  Sirf daha fazla kar etmek ugruna cevreye ve cogunluga zarar veren anlasmalara imza atan bu kesimi ve arkalarini yasladiklari uluslararasi kuruluslari durdurmak ve baska bir dunya kurmak bizim elimizde. Kolay bir is degil, ama ya durduracagiz, ya da yavas yavas yok olacagiz. Bunu yapmamiz icin gereken ilk adim önümüzde duruyor: örgütlenmek ve harekete gecmek!

Yasadigimiz sürece kapitalizmin mezarini yine biz kazacagiz!

Her yerdeyiz ve her şeyi istiyoruz. Sürekli saldirilariyla bizi ancak neyi istemedigimize dair tepki vermeye zorlayan reaktif hareketlilikten öte ne istediğimizi haykırmalı ve bunları almak için mücadele etmeliyiz. Ücretsiz ve tamamen sosyalize edilmis sağlık hizmeti, eğitim, barınma hakkı, örgütlenme hakki, hepsini istiyoruz. Örgütlenmek ve alternatif olanaklar olusturmak adina calismalar yürütebilmek icin ihtiyacimiz olan seylerden biri bize ait bir yer. Berlin’de bir sosyal merkeze ihtiyacımız var. 

Berlin'in görece yeni gruplarindan biri olan Radikale Linke Berlin bircok farkli gruptan ayrilip bir araya gelen insanlardan olusuyor ve görece kisa tarihlerinde bircok basarili is ve kampanyaya imza atti. Grubun esinlendigi projelerin arasinda Istanbul'daki Okmeydani ve Kücük Armutlu gibi halkin örgütlü oldugu ve kendi sorunlarina kendi cözümlerini üreten (halkin hukukculari, halkin mühendisleri, halk doktorlari/psikologlari) mahalleler bulunuyor. Berlin'de bu yil 1 Mayis yürüyüslerini düzenleyen bu grubun bu yilki kampanyasini bir sosyal merkez talebi olusturuyor. Bu sosyal merkezde sorun olarak belirledigimiz seyleri ortaya koyup, yine cözümlerini biz bulacagiz. Mahallelerimizde kendi ihtiyaclarimiza kendimiz cevap olmanin yollarini arayacagiz. Dayanisma icinde birbirimize destek cikmanin yollarini üretip, gönüllülük üzerinden birbirimize her türlü yardimi sunacagiz. Bu hizmetlerden bazilari hukuki destek, dil kurslari, sanatsal ve sosyal aktiviteler ve yasadigimiz sehir üzerinde söz hakkina sahip olmamizi saglayacak politik kampanyalar olacak.

Yasadigimiz alanlarin bizden alinmasina karsi, hak gasplarina ve gelecek kaygisina karsi, irkciliga ve ayrimciliga karsi ve neoliberal politikalarin dünyayi talan etmesine karsi hep birlikte mücadele edecegiz,

Gelin bu yil da 1 Mayis'ta alanlari dolduralim ve taleplerimizi bir agizdan dile getirelim

Yasasin 1 Mayis, yasasin mücadelemiz!